Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Charak Samhita
Disclaimers
Charak Samhita
Search
Changes
← Older edit
Newer edit →
Monographs
(view source)
Revision as of 11:45, 26 April 2021
78 bytes added
,
11:45, 26 April 2021
no edit summary
Line 293:
Line 293:
|-
|-
| 46
| 46
+
| [[Prajnaparadha]]
+
| Anagha S., Deole Y.S.
+
| Basisht G.
+
| Basisht G.
+
|-
+
| 47
| [[Langhana]]
| [[Langhana]]
| Aneesh E.G., Chaudhary Sujata, Deole Y.S.
| Aneesh E.G., Chaudhary Sujata, Deole Y.S.
Line 298:
Line 304:
| Basisht G.
| Basisht G.
|-
|-
−
|
47
+
|
48
| [[Indriya]]
| [[Indriya]]
| Deole Y.S., Anagha S., Shilwant A.A.
| Deole Y.S., Anagha S., Shilwant A.A.
Line 304:
Line 310:
| Basisht G.
| Basisht G.
|-
|-
−
|
48
+
|
49
| [[Brimhana]]
| [[Brimhana]]
| Aneesh E.G., Chaudhary Sujata, Deole Y.S.
| Aneesh E.G., Chaudhary Sujata, Deole Y.S.
Agnivesha
Administrators, Editors,
Bots
,
Bureaucrats
,
Charaksamhita
,
Moderators (CommentStreams)
,
Interface administrators
,
Administrators
10,211
edits